Loomade Kiirabi Kliinik töötab 24 tundi ööpäevas kõikidel nädalapäevadel (E-P) ja riigipühadel
Helistada võid igal ajal ja mistahes probleemiga kui Sinu lemmikloom tundub Sulle haige, on sattunud õnnetusse, on söönud midagi kahtlast sisse, oksendab, hakkab sünnitama vms. Telefoni teel konsultatsioon on tasuta numbritel 502 3191 ja 667 1755. Haigeid loomi võtame vastu aadressil Mustamäe tee 44, Tallinn. Palume kindlasti enne kohalesõitmist ette helistada.
Õnnetuse korral helista Loomade Kiirabi numbril 502 3191 või 667 1755 ja püüa võimalikult rahulikult ning täpselt seletada mis juhtus ja milline on hetkeseis. Valvearst annab seepeale täpsed juhised kuidas loomaga ümber käia, mida saate ise ära teha ja kuidas teda võimalikult ohutult transportida.
Loomad võivad vajada erakorralist abi väga erinevate probleemidega. Mõned näited:
1. Trauma
– kui loom kukub kõrgelt alla, jääb auto alla või saab teiselt loomalt hammustada, tuleb reeglina tulla kiiresti. NB! Trauma korral on esmatähtis loom stabiliseerida, tagada hingamine ning võimalikult vähe üritada looma seisundit transportimisega halvendada (eeskätt lülisamba trauma kahtluse korral). Kui loomal jääb hing kinni on aega loetud sekundid ja minutid, kuivõrd näiteks luumurru võib paigaldada ka järgmisel-ülejärgmisel päeval. NB! Halvasti või valesti paigaldatud lahas on hullem kui üldse mitte mingi fikseerimine.
2. Võimalik mürgitus
– aeg on esmatähtis. Kiire reageerimise korral võib looma oksele ajada ja seejärel proovida takistada soolestikust võimaliku mürgi edasist imendumist. Konsulteeri kindlasti valvearstiga igasuguse tegevuse suhtes enne kui midagi ette võtad! Mürgituse esmased tunnused on reeglina oksendamine, kõhulahtisus, värinad ja ka krambid. Samas võib oksendamisele olla palju muid põhjuseid (maksa, neeru ja soolestiku probleemid, võõrkehad)
3. Võõrkeha allaneelamine
– kui keegi on oma silmaga näinud, et loom mingi vidina alla neelab või mõni ese on kadunud, siis tuleb seda üldjuhul röntgeni ja endoskoobiga otsima hakata. Võõrkehaks võib olla ka mõni suurem kondikild. Mõnedel juhtudel on võimalik võõrkeha eemaldada endoskoobi ja mõnede lihtsamate instrumentide abil. Suur osa vajab aga operatsiooni. Erinevaid loomade seest kätte saadud võõrkehi saab vaadata meie kodulehe galeriist (www.loomakiirabi.ee/galerii)
4. Teadvuse kadu, krabid, kollaps
– esmatähtis on jälgida hingamist, näoilmet ja koera käitumist. Kui pikk on episood, kas ta reageerib nimele – on kontaktne, kas krampides osalevad kõik jäsemed ja pea või ainult osa. Esimese krambihoo ajal ei saa omanik eriti midagi peale looma jälgimise ette võtta. Kõige vajalikum ongi looma jälgimine ja ütluste andmise loomaarstile. Paljuski selle järgi saab ka alustada põhjuste jälile jõudmist. Hiljem saab arst juba määrata vajaliku ravi peale võimalike põhjuste tuvastamist. Vaja on teha vahet epilepsial, võimalikel südameriketel, mürgitustel ja infektsioonidel.
5. Raske sünnitus
– Kui loom sünnitab ja on raskustes, siis võib loomaarsti abi osutuda hädavajalikuks. Üldiselt kehtib reegel – mida aborigeensem tõug või segavereline, siis sünnitus kulgeb kergemini. Kodune sünnitusabi andmine vajab üldjuhul väga suuri teadmisi ja seetõttu tuleb enne igasugust abistamist loomaarstiga nõu pidada. Üldjuhul sünnitab loom paremini ja kiiremini kui teda selle tegevuse juures võimalikult vähe segada. Kui loom ise sünnitamisega kuidagi hakkama ei saa, tuleb sünnitust kas ravimitega stimuleerida või teha kliinikus keisrilõige.
6. Kuumarabandus
– ennetus on alati tõhusam kui ravi. Kuumal suveilmal ei tohi jätta looma õue ketti või kinni kohta kust ta ei saa varjuda. Samuti ei tpohi koera jätta kinniste akendega autosse. Koertel puudub võime higistada ja nad saavad ennast jahutada ainult ventileerimise teel. Kui aga jahe ja hapnikurikas õhk lõppeb, muutub olukord kiiresti eluohtlikuks. Alati peab olema saadaval suures koguses puhast vett. Kuumarabanduse kahtluse korral tuleb looma paigutada jahedasse ruumi või varju, tagada talle vabad hingamisteed ja anda talle võimalikult palju vedelikku. Looma võib ka välispidiselt jaheda veega kasta ja sedasi väliselt maha jahutada. Rasketel juhtudel tuleb looma tuua kliinikusse jälgimise, tilguti ja hapniku maski alla.
Helistamine nii tavatelefonile
Loomade Kiirabikliinik 667 1755 kui mobiilile 502 3191 ööpäevaringselt tavatariifiga
Timmu Loomakliinik 6675676